top of page
  • Skribentens bildÄgare

Rapport från ”Prova på Bowls”

2023-11-05Den 4 November provade 12 förväntansfulla AHN-medlemmar på Bowls hos Mijas Lawn Bowls Club. Förutom Bente och Tommy Dahlgren, så fick vi coachhjälp från tre av Bowls- klubbens medlemmar, med ursprung från Skottland och England.

Spontana kommentarer var att det var fantastiskt skoj, svårare än vad det ser ut och framför allt, det här vill man pröva på igen.

Det var mycket att tänka på vid de första utrullningarna, men att man snabbt hittar

sin stil, men tar nog tid innan man blir riktigt bra.


Det besvärligaste var kanske att hitta till banan, som ligger längs en liten väg strax ovanför ALDI. Men det finns en busshållplats precis utanför vägen in mot klubbens spelplan, eller om man kör bil, så har man en egen parkeringVid eftersittningen så ville alla spela mer, och vi beslutade om fler ”prova på”, öppet för alla AHN-medlemmar.61 visningar0 kommentarer

Senaste inlägg

Visa alla

Comments


bottom of page